Lisboa - Lisabon

Lisboa – hlavné mesto portugalských vín

Pôvodný názov dlhej úzkej oblasti pozdĺž Atlantiku bol Estremadura, no dnes sa oficiálne volá Vinho Regional Lisboa, čiže po slovensky Lisabon. Vyrábajú sa tu vína rozličných chutí a štýlov – a tiež aj rozdielnej kvality. Vinho Regional Lisboa v sebe zahŕňa až deväť oblastí s označením DOC.

DOC Alenquer ukrýva najviac špičkových vinárstiev a pochádza odtiaľto veľa vynikajúcich vín. Oblasť je ukrytá za horami, ktoré ju chránia pred silnými vetrami od oceánu.

Torres Vedras - vinice

Torres Vedras – vinice

Smerom na juh od Alenquer je DOC Arruda a DOC Torres Vedras. Okrem tradičných portugalských odrôd sa tu pestujú aj medzinárodné druhy, najmä Cabernet Sauvignon, Syrah, Sauvignon Blanc a Chardonnay.

Medzi Arrudou a Lisabonom sa nachádza malý región DOC Bucelas. Svoju veľkosť kompenzuje kvalitou preslávených bielych vín. Tie tvorí vždy aspoň 75 % odrody Arinto, niekedy zmiešanej s Rabo de Ovelha a Sercial. Taktiež sa tu vyrába perlivý Bucelas.

Vinica v Bucelas

Vinica v Bucelas

Priestor medzi kopcami vypĺňa veterné a chladné DOC Óbidos. Podmienky sú priam ideálne na pestovanie hrozna na šumivé vína, ktoré patria k tým najlepším z celého Portugalska.

DOC Lourinhã je ešte chladnejšiou a veternejšou oblasťou ako Óbidos. Hrozno tu dozrieva oveľa dlhšie a vyrába sa z neho predovšetkým brandy.

Najväčším DOC v oblasti Vinho Regional Lisboa je Encostas de Aire. Táto malebná krajina je posiata nielen vinohradmi, ale aj sadmi a olivovými hájmi. Tunajšie tradičné červené vína sú chuťovo bohaté a známe svojim nízkym obsahom alkoholu a vyšším obsahom kyselín.

V posledných dvoch DOC – Colares a Carcavelos sa v súčasnej dobe toľko vína nedorába. Tieto miesta sú skôr známe vďaka plážam a drahým nehnuteľnostiam. Ak je vám však známy pojem carcavelos, tak vedzte, že toto fortifikované víno pochádza práve z tejto oblasti. Robí sa ho len málo a môže byť červené aj biele.

pláže v Carcavelos

pláže v Carcavelos

Pre oblasť Lisabonu ako celku sú tradičnými bielymi odrodami Arinto, Fernão Pires, Malvasia, Seara-Nova a Vital.

Z červených tu prevládajú Alicante Bouschet, Aragonez, Castelão, Tinta Miúda, Touriga Franca, Touriga Nacional a Trincadeira.

Posted in Regióny and tagged , , , , , , , , , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *