blog vino-port.sk odrody portské

Čo tvorí srdce portského?

Ako už iste viete z predchádzajúcich blogov, portským sa môže označovať len to víno, ktoré pochádza z údolia rieky Douro. Keď však ochutnáte víno, viete rozoznať, z čoho je “namiešané”?
Na portské je povolených 82 odrôd – poďme si predstaviť 5 najpoužívanejších.

Touriga Nacional

Táto odroda je priam vlajkovou loďou portugalského hrozna. Okrem portského ju môžeme nájsť aj v rôznych kupážach klasických tichých vín (napríklad tu) alebo aj ako samostatné odrodové víno. Touriga Nacional prináša do portského hĺbku a komplexnosť. Jej bohaté arómy odhaľujú vôňu fialiek a očarí vás uhladenými tanínmi. Táto odroda dodáva vínu plné telo a eleganciu, s ktorou vás bude sprevádzať počas chladných večerov.

Touriga Nacional

Touriga Nacional, zdroj obrázku: http://ix.sk/oSM5J

Tinta Roriz

Na túto odrodu ste už isto natrafili – v Španielsku alebo Chile ju volajú aj Tempranillo. Tinta Roriz je veľmi citlivá na pôdu a vlhkosť. Najlepšie vína z nej sú z ročníkov, kedy bolo výnimočne sucho – vtedy odhalí arómu a chuť sliviek a jahôd. Portskému dodá štruktúru a komplexnosť, ktoré ukáže najmä pri vyzretejšom víne.

Touriga Franca

Tak, ako je Touriga Nacional všeobecne najpestovanejšou odrodou v Portugalsku, v údolí Douro jej berie tento primát práve Touriga Franca. Jej krása spočíva v úžasných kvetinových arómach a tom, že si dokáže aj po desaťročiach zachovať bohatú chuť.

Tinta Barroca

Bobule sťa perličky zabezpečili tejto odrode jej meno – barroco znamená perla. Vína z nej majú vyšší obsah alkoholu. V chutí ucítite jemnosť a okrúhlosť. Samotná Tinta Barroca nemá veľa tanínov, preto je vždy najlepšia v kupážach. Tam vyniknú jej chute a arómy, v ktorých celkom výrazne spozorujete zrelé slivky.

Tinta Barroca

Tinta Barroca, zdroj obrázku: http://ix.sk/cw0a8

Tinta Cão

Vďaka tejto odrode si dokážu portské vína udržať plnú chuť desiatky rokov. Vinohradníci ju oceňujú najmä pre jej odolnosť voči chorobám. Uhladenú chuť, jemnú štruktúru a príjemné kyselinky však víno z Tinta Cão odhalí s kvetinovými arómami až v pokročilejšom veku.

 

O portskom si môžete prečítať aj v našom predchádzajúcom seriály napríklad, ako sa vyrába tento nápoj, aký je rozdiel medzi Ruby a Tawny, alebo čo patrí medzi špičku portského. Seriál o odrodách však nekončí, a určite sa oplatí sledovať nás aj naďalej :-)

vino-port.sk

Posted in Čo neviete o portskom, O portskom, Odrody and tagged , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Pingback: Modré portugalské odrody - čo sa to skrýva vo fľaši? - vino-port.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *